Takaisin

Yhä useampi vanhempi ei hanki älypuhelinta lapsen ensilaitteeksi – kaksi kolmesta valitsisi kellopuhelimen

3 min
Kyselyn mukaan yli viidennes vanhemmista kertoo, että lapsella on jo käytössään kellopuhelin.

Telian kyselyn mukaan jopa seitsemän kymmenestä vanhemmasta on huolissaan siitä, millaisia sisältöjä lapsi kohtaa digilaitteilla. Samalla kansalliset digisuositukset kannustavat perheitä siirtämään älypuhelimen hankintaa, kun alle 13-vuotiaille älypuhelinta ei lähtökohtaisesti suositella.

Yhä useampi vanhempi pohtii oman lapsen ensimmäisen puhelimen hankintaa. Telian tuoreen kyselyn mukaan noin kaksi kolmasosaa vanhemmista pitää kellopuhelinta sopivana lapsen ensimmäisenä digilaitteena.

”Vanhemmat tekevät aiempaa harkitumpia päätöksiä lasten laitteista. Digisuositukset tukevat tätä kehitystä, ja monessa perheessä älypuhelimen hankintaa siirretään. Kellopuhelinten suosion kasvu näkyy asiakkaiden kysymyksissä ja ostopäätöksissä”, kertoo Telian laiteliiketoimintajohtaja Patrik Westerberg.

Neljä viidestä vanhemmasta ajoittaisi lapsen ensimmäisen kellopuhelimen hankinnan 6–8 vuoden ikään.

Kyselyn mukaan yli viidennes vanhemmista kertoo, että lapsella on jo käytössään kellopuhelin. Ensimmäinen laite hankitaan yhä tietoisemmin ja lapsen ikä huomioiden.

”Vanhempien vastauksista näkyy selkeä muutos ajattelussa. Neljä viidestä vanhemmasta ajoittaisi lapsen ensimmäisen kellopuhelimen hankinnan 6–8 vuoden ikään. Tuolloin lapsi alkaa yleensä liikkua itsenäisemmin, mutta älypuhelin tarjoaisi liikaa houkutuksia”, toteaa Westerberg.

Vanhemmat suhtautuvat aiempaa kriittisemmin älypuhelimiin

Monien vanhempien suhtautuminen älypuhelimiin on muuttunut viimeisen vuoden aikana. Telian kyselystä käy ilmi, että peräti joka neljäs vanhempi suhtautuu nyt kriittisemmin lasten älypuhelinten käyttöön kuin vuosi sitten.

Lue myös: Katri ja Ville valitsivat kellopuhelimen tyttärensä ensipuhelimeksi – ”Enemmän aikaa leikkimiselle”

”Ehkä moni vanhempi ajattelee, että kellopuhelin mahdollistaa lapsille sellaista liikkumisen vapautta, kuin itsellämme oli lapsuudessa. Nenä pysyy pois ruudulta ja lapsi liikkuu kavereiden kanssa, mutta samalla vanhemmilla on aina yhteys lapseen ja tarvittaessa tieto sijainnista”, Westerberg pohtii.

Telia tarjoaa ainoana operaattorina Suomessa liittymäasiakkailleen myös lasten Apple Watch -ratkaisun. Lapsi voi käyttää Apple Watchia kellopuhelimen tapaan hyödyntäen sen keskeisiä toimintoja, kuten puheluita, viestejä ja lapsille sopivia liikkumisominaisuuksia. Vanhempi hallinnoi lapsen Apple Watchia omasta puhelimestaan samaan tapaan kuin perinteistä kellopuhelinta.

Kellopuhelimet ovat alkujaan pohjoismainen ilmiö

  • Ensimmäiset kellopuhelimet tulivat myyntiin vuonna 2017 norjalaisen valmistajan toimesta.
  • Kellopuhelinten läpimurto tapahtui vuonna 2025. Telialla kellopuhelinten myynti kasvoi vuoden aikana lähes 130 prosenttia.
  • Neljä viidestä vanhemmasta pitää 6–8 vuoden ikää sopivana hetkenä kellopuhelimen hankinnalle.
  • Kellopuhelin on suunniteltu lapsille ja sen toiminnallisuudet on rajattu kaikista tärkeimpiin, kuten puheluihin, viesteihin ja sijainnin jakamiseen vanhempien kanssa.

Lisätietoa kyselytutkimuksesta

Telian Kantar Finland Oy:llä teettämään kyselytutkimukseen vastasi 1029 manner-Suomessa asuvaa täysi-ikäistä perheellistä suomalaista. Kysely toteutettiin internet-paneelina ja aineisto kerättiin maaliskuussa 2026. Tulosten virhemarginaali on +- 3 prosenttiyksikköä.



Patrik Westerberg, Telia

Lapselle turvallinen kellopuhelin liittymällä

Lapselle turvallinen kellopuhelin liittymällä

Yhteishintaan alk. 14,99 €

Tilaa nyt
Lisää samasta aiheesta

Lisää samalta aihealueelta

Teknologia ja arki Lapset ja netti Medialle
Seuraava artikkeli
Mökkipaikkakuntien ruuhkapiikit eivät enää yllätä – Telian verkossa aiempaa enemmän kaistaa asiakkaiden tarpeisiin
Mobiiliverkon kuormitus kasvaa useilla mökkipaikkakunnilla moninkertaiseksi erityisesti kesällä, ...