Kännyköiden myyntilista meni kerralla uusiksi – Samsungin uutuuspuhelin rynnisti suoraan kärkipaikalle

Samsungin uutuuspuhelin Galaxy S10 pyrähti maaliskuussa suoraan kännyköiden myyntilistan kärkeen. Se veti perässään myös muita Samsungin malleja, jotka veivät puolet kärkisijoituksista ja muokkasivat samalla koko listan uuteen uskoon. Telia laajensi puhelinten ja tablettien takuun kolmeen vuoteen.

 ”Telian hintaedut nostivat myös iPhone 7:n kärkikolmikkoon. Lisäksi iPhone-käyttäjien palvelut paranivat maaliskuussa, kun toimme myös iPhone-puhelimiin aiempaa parempilaatuisen 4G-puhepalvelun. Sen saa käyttöönsä iPhone 6:een ja uudempiin malleihin päivittämällä puhelimen ohjelmiston”, Telian laiteliiketoiminnasta vastaava johtaja Jussi Vuorinen kertoo.

”4G-puhetta eli VoLTEa on odotettu jo pitkään. Se tuo puheluihin paremman äänenlaadun, mahdollistaa puhelimen ja 4G-netin käytön samanaikaisesti sekä yhdistää puhelut aiempaa nopeammin. 4G-puhe ja muut uudet palvelut toimivat useimmissa uusimmissa puhelinmalleissa, mutta puhelinta hankkiessa on hyvä vielä varmistaa, että tuki näille uusille palveluille löytyy”, Vuorinen kuvailee.

”Huhtikuusta on tulossa mielenkiintoinen, sillä Huawei P30 -sarja tuo erittäin kilpailukykyisen lisän lippulaivamallien kisaan. Maaliskuun lopulla käynnistynyt myynti on alkanut ennätystahtiin. Lisäksi olemme laajentaneet kaikkien Telian liittymäasiakkaiden puhelinten ja tablettien takuun kolmeen vuoteen. Laajennettu takuu on automaattisesti voimassa vuoden 2019 alusta Telialta ostetuille laitteille.”, Vuorinen kertoo.

Yrityspuhelimissa Samsung miehitti taas palkintosijat. Uutena tulokkaana listalle kipusi Nokia 5.1 Plus.

Maaliskuun myydyimmät puhelimet, kuluttajat (suluissa helmikuun sijoitus)

1 (-)

Samsung Galaxy S10 / S10+ /S10e

2 (-)

Samsung Galaxy S9 / S9+

3 (-)

Apple iPhone 7

4 (1)

Apple iPhone 8 / 8 plus

5 (-)

Samsung Galaxy A7 2018

6 (6)

Samsung Galaxy J6 2018

7 (-)

Samsung Galaxy S8 / S8+

8 (5)

Huawei P Smart

9 (-)

Huawei Y6 2018

10 (7)

OnePlus 6T

Maaliskuun myydyimmät puhelimet, yritykset (suluissa helmikuun sijoitus)

1 (1)

 

Samsung Galaxy A6 (2018)

2 (2)

 

Samsung Galaxy J6 (2018) Dual-SIM

3 (3)

 

Samsung Galaxy A8 (2018)

4 (5)

 

Apple iPhone 8 64GB

5 (4)

 

Apple iPhone 7 32GB

6 (-)

 

Nokia 5.1 Plus Dual-SIM

7 (6)

 

Nokia 7.1 64GB Dual-SIM

8 (9)

 

Samsung Galaxy Xcover 4 Black

9 (7)

 

Nokia 5.1 Dual-SIM 32GB

10 (8)

 

Samsung Galaxy S9

 

 

Lisätiedot:

Jussi Vuorinen, laiteliiketoiminnan johtaja, Telia Finland
040 302 3500
jussi.vuorinen@teliacompany.com

Markus Kalalahti, toimitusjohtaja, Telia Datainfo ja Telia Cygate
040 8421 053
markus.kalalahti@datainfo.fi